27 март: : Мчца. Матрона Солунска [ок. III – IV вв.]. Прор. Ананий [X в. до Р. Хр.]. Мчци Мануил и Теодосий Сирмийски [304 г.]. Преп. Йоан Прозорливи, Египетски [ок. 395 г.]. Преп. Пафнутий (ученик на св. Антоний Велики) [ІV в.]. Преп. Кирик Фракийски. Свт. Павел, еп. Коринтски [ок. 880 – 890 гг.]. Свт. Ефрем, архиеп. Ростовски [1454 г.]. Преп. Александър Галичски [XVI в.]. Свт. Антоний Тоболски [1740 г.]

Житие на св. мъченица Матрона Солунска

Св. Матрона, като момиче-сираче, била слугиня в Солун, в къщата на един евреин. Жената на тоя евреин постоянно хулела Матрона заради нейната вяра в Христа и я принуждавала да се отрече от Христа и да отиде в синагогата. Но кротката Матрона вярно служела на своята господарка, без да й възразява на хулите и тайно се молела на Христа Бога.

Един ден еврейката узнала, че Матрона скришом от нея отишла в църква и ядосана я запитала защо не е отишла в синагогата. Матрона кротко й отговорила: "Защото живият Бог е в християнската Църква, а от еврейската синагога Той е отстъпил."

Побесняла от тоя смел отговор, еврейката жестоко я била и затворила в една мрачна стая, като при това я и вързала. На другия ден тя намерила девойката развързана чрез Божията сила. Матрона на колене се молела Богу. Господарката повторила няколко дни това наказание, докато най-после чрез глад и побой тя уморила девойката. Тогава еврейката взела тялото на светата мъченица и от горния етаж на къщата си го хвърлила на улицата.

Християните взели тялото на мъченицата и с чест го погребали. Епископ Александър пък, като узнал за чудесата, които се извършват при гроба на светата мъченица, издигнал там църква в нейна чест. А злата еврейка скоро получила заслуженото: от същото място на къщата, откъдето хвърлила тялото на св. Матрона, тя паднала на камъните на улицата и се убила.